Zofia Lidia Sadłowska

Lidia Sadłowska - Życie i działalność w Poradnictwie Rodzinnym.

Zofia, Lidia Sadłowska, urodziła się dnia 26 kwietnia 1934 roku w Dąbrówce Szczpanowskiej, w Diecezji Tarnowskiej, jako córka Michała i Anny Kot, z domu Klimek. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie katolickiej, z pięciorgiem rodzeństwa, gdzie wartości chrześcijańskie były bardzo przestrzegane.

Do szkoły podstawowej uczęszczała w rodzinnej miejscowości, tam też w wieku 9-ciu lat przystąpiła do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej w macierzystej parafii Niepokalanego Serca Maryi. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w Technikum ogrodniczym ze specjalnością księgowości rolnej w Tarnowie. Mieszkała wtedy w internacie, gdzie kształtowała się w działaniu zespołowym, pomocy koleżeńskiej i odpowiedzialności za swoje decyzje. W 1950 roku, w Tarnowskiej Katedrze przyjęła Sakrament Bierzmowania.  Naukę w Technikum ukończyła w 1953 roku złożeniem egzaminu dojrzałości.

Do Szczecina przyjechała z nakazu pracy w 1954 roku i podjęła pracę najpierw w Polskim Radiu, jako kasjerka a następnie w resorcie rolniczym jako księgowa. Zamieszkała początkowo w mieszkaniu służbowym przy Al. Piastów, na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie w mieszkaniu kwaterunkowym w parafii św. Andrzeja Boboli.
W 1957 roku wyszła za mąż za Benona Sadłowskiego. Mąż również pochodził z katolickiej rodziny, to też nie było trudności w wychowywaniu córki Elżbiety i wychowanka - Ryszarda - w klimacie wiary chrześcijańskiej. W związku z trudną sytuacją materialną siostry, która miała ciężkie warunki mieszkaniowe a wychowywała dziesięcioro dzieci, małżonkowie zdecydowali się, w ramach pomocy i wsparcia, wziąć do siebie jej syna, Ryszarda, którego Pani Zofia była matką chrzestną. Wychowywał się on razem z córką Elżbietą, ukończył szkołę podstawową i średnią, zdobył zawód i założył rodzinę. Oboje z mężem uważali, że taka pomoc była konkretna i potrzebna tamte trudne czasy. Wszyscy członkowie rodziny wspierali się wzajemnie bo tak, jak mówi pani Zofia, zostali wychowani, wynieśli to z domu. Wzajemna pomoc i wsparcie członków rodziny trwają do dzisiaj. Mimo, że mieszkają w różnych miejscach Polski często spotykają się na uroczystościach rodzinnych i z okazji świąt kościelnych

W 2010 roku, po krótkiej chorobie zmarł mąż Zofii, a wkrótce odszedł do Pana mąż córki.

Działalność Zofii, Lidii Sadłowskiej w Poradnictwie Rodzinnym 

Zofia, Lidia Sadłowska w latach 1974 – 1975 uczestniczyła w Kursie podstawowym, przygotowującym osoby świeckie do służby w poradniach rodzinnych, nazywanych wtedy parafialnymi punktami poradnictwa rodzinnego. Szkolenie prowadziła Krajowa Instruktorka Poradnictwa Rodzinnego Anna Lorenc, z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin z Warszawy przy współudziale Jadwigi Krasuckiej oraz Zofii Plater-Zyberk.

Po ukończeniu tego kursu Zofia rozpoczęła swoją służbę w parafii Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej, gdzie przez wiele lat posługiwała razem z doradczynią śp.Teresą Jadwigą Łosiewicz. Ponieważ brakowało osób przygotowanych do tej działalności a ślubów był dużo, były to czasy demograficznego wyżu, w miarę potrzeby wspierała poradnie w innych parafiach np. św. Jana Chrzciciela, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Maksymiliana Marii Kolbe. Otwarta na drugiego człowieka z całym zaangażowanie przekazywała wiedzę i doświadczenie z zakresu przygotowania do życia małżeńskiego i rodzinnego, o rodzinie w planie Bożym i odpowiedzialnym rodzicielstwie, o wykroczeniach przeciwko poczęciu i poczętemu życiu.

Od niedawna zamieszkała na terenie parafii św. Mikołaja Biskupa, gdzie również służyła swoją wiedzą i doświadczeniem narzeczonym i małżonkom, obecnie wprowadza w tajniki poradnictwa młodszą koleżankę doradczynię.

Zofia to osoba niezwykle otwarta na drugiego człowieka, o czym świadczy jej uśmiech i radosne spojrzenie. Swoją postawą zachęca do rozmowy, z uwagą słucha, przez co wyraża gotowość udzielania pomocy lub wsparcia dobrą radą .Chętnie podejmuje nowe wyzwania, nie zraża się trudnościami, ma pogodne usposobienie i niezachwianą wiarę.

Odkąd pamiętam, z zaangażowaniem zajmowała się rozprowadzaniem materiałów szkoleniowych na każdym spotkaniu dziękczynnym lub opłatkowym dla Doradców Życia Rodzinnego, tak zresztą jest do tej pory. Zosia bowiem uczestniczy we wszystkich spotkaniach i rekolekcjach organizowanych dla doradców. Bierze udział w pielgrzymkach Poradnictwa Rodzinnego do Trzebiatowa, do Częstochowy i w Marszach dla Życia. Cechuje ją szczególne Nabożeństwo do św. Rity, jest czcicielką Miłosierdzia Bożego a jej ulubioną modlitwą jest modlitwa różańcowa.

Pani Zofia, Lidia Sadłowska za wielkie zaangażowanie, wkład pracy, wieloletnią (43 lata) i bezinteresowną służbę i poświęcenie na rzecz przygotowania narzeczonych do życia małżeństwie i rodzinie, troskę o świętość katolickich małżeństw i rodzin oraz budowanie Kościoła nad Odrą i Bałtykiem w pełni zasłużyła na odznaczenie jej Krzyżem Zasługi dla Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. 


opracowanie:
 Krystyna Piotrowska-Szymala
 Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego
 Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

 Szczecin, dn.06.07. 2017 r.

Szukaj

Warto odwiedzić

Visit fbetting.co.uk Betfair Review