Zofia Plater-Zyberk

Medal św.Ottona dla Zofii Plater-Zyberk

Dnia 28 czerwca 2015 r. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie miała miejsce uroczystość przyznania pani Zofii Plater-Zyberk Wielkiego Orderu św. Ottona przyznanego przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

 

Zapis audio laudacji* wygłoszonej przez Diecezjalną Doradczynię Życia Rodzinnego lek med Krystynę Piotrowską-Szymala. → do pobrania treść laudacji

 

Zapis audio wywiadu* z panią Zofią Plater-Zyberk.

* - dostępne na stronie [Religia na fali] Radia Szczecin z dnia 12.07.2015

W tygodniku "Niedziela" z 19 lipca 2015r. w dodatku "Kościół nad Odrą i Bałtykiem" opublikowano artykuł poświęcony tej uroczystości.

 

Poniżej udostępniamy film z tej uroczystości (pochodzący z nagrań rodziny)

 
 
 

Jubileusz 80-lecia Zofii Plater-Zyberk

„…mądrość, pasja, radość…”

27 kwietnia 1956 rok. W tym dniu  zostaje wprowadzona  ustawa "O warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" i głośnej, planowo przygotowanej akcji propagandowej wszelkich środków antykoncepcyjnych, skierowanej na obniżenie dzietności.
Rozpoczęła się batalia o życie człowieka. Zapoczątkowanie praktyk antykoncepcyjnych poprzedziło tylko o kilka miesięcy uwolnienie Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który podjął szeroko zakrojone działania na rzecz obrony życia. Na wezwanie Prymasa Polski  pierwsi odpowiadają  lekarze - obrońcy życia nienarodzonych. Włączają się  pielęgniarki i inne grupy społeczne. W obronę życia angażuje się ks. Kazimierz Majdański, który  później zostaje powołany do prezydium papieskiej Komisji ds. Rodzin,  a którego  1 marca 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował pasterzem diecezji szczecińsko-kamieńskiej) ( 1979 – 1992).
Coraz częściej pojawiają się dylematy moralne związane ze stosowaniem antykoncepcji, aborcją, czy eutanazją. Szczególnie temat aborcji wzbudza w świecie ogromne zainteresowanie i burzliwą dyskusję. Wszystkie te problemy wskazują na fakt, jak bardzo zagrożony jest  człowiek i jak często ideologia narzuca wzór postępowania i decydowania o życiu i śmierci.
Jest rok 1971. Na plebani w kościele parafialnym  pw. św. Józefa w Szczecinie  spotykam młode, małżeństwo Michała i Zofię Plater-Zyberk, którzy z wielką mądrością, pasją i radością  omawiają sprawy obrony życia poczętego. Gdy tak patrzyłem na nich (wtedy byłem  młodym kapłanem) to słuchałem ich z zaciekawieniem i jednocześnie zastanawiałem się czy ten ogień, który zapalają będą w stanie utrzymać chociaż w maleńkiej iskierce. Czy ten ich zapał i optymizm w działaniu szybko nie zgaśnie. Ile w tych młodych ludziach mądrości i pasji. Ileż radości w tym co robią. Z jakim optymizmem i wiarą mówią o swoich planach  – wspomina ks. Kan. dr  Jan  Marcin Mazur.

Czytaj więcej...

Podziękowania dla Zofii Plater-Zyberk

15 sierpnia 2012 Arcybiskup Andrzej Dzięga podziękował pani Zofii Plater-Zyberk za wieloletnią i ofiarną działalność w poradnictwie rodzinnym. W załączeniu list gratulacyjny.

15 sierpnia w życiu Zosi jest bardzo ważną datą. Można o tym poczytać w artykule, który ukazał się na łamach regionalnej wkładki do tygodnika niedziela nr 37 • 9 IX 2012 oraz nr 38 • 16 IX 2012.

Szukaj

Warto odwiedzić

Visit fbetting.co.uk Betfair Review